top of page

     ХАРЧУВАННЯ в 2024-2025 н.р.

З початку 2022 року в школі запровадили нове меню, яке розробляв

шеф-кухар Євген Клопотенко.

Тепер дитячі страви містять менше цукру, жиру, субпродуктів та хліба, але більше овочів, м’яса і фруктів.

     Стратегія ВОЗ «збереження здоров’я для здорових» передбачає спрямування зусиль, перш за все на дітей шкільного віку, з одного боку як потенціалу майбутнього здоров’я нації – «здоров’я наступних поколінь» і, з другого боку, в цьому віці ще можна суттєво вплинути на формування здорового способу життя.

     Здоров’я дитини формується під впливом багатьох чинників, але головним із них є харчування:

- достатність,

- якість,

- безпечність,

- збалансованість харчових продуктів,

- режим харчування тощо.

    Харчування дітей шкільного віку заслуговує на особливу увагу, оскільки це один з відповідальних періодів в житті дитини. Це ставить вимогу до розробки науково обґрунтованих рекомендацій і заходів, спрямованих на поліпшення харчування і харчового статусу дітей.

    Останнім часом у школярів харчові переваги стають все більше пов'язані з модними серед молоді харчовими продуктами «снекової» групи. Це продукти промислового виробництва, низької цінової категорії, що як правило, містять більше калорій, цукру, солі, твердих жирів. Це так звана «їжа-сміття» («jank-foot»). Сюди відносяться також солодкі газовані напої. На жаль «їжа швидкого приготування» (“фаст-фуд”) та «їжа-сміття» дуже популярна серед дітей шкільного віку.   

    На сьогодні особливості харчування школярів можна охарактеризувати як – «фаст-фут», «джанк-фут» і «стритфут». Біда полягає в тому, що діти і вдома відмовляються від традиційних продуктів харчування – перших і других страв. Таке харчування сприяє формуванню у дітей неправильних харчових звичок, зниженню індексу здоров’я дітей та підвищенню таких факторів ризику розвитку хронічних захворювань, як надлишкова маса тіла та ожиріння. Не краща ситуація з харчуванням дітей має місце у шкільних їдальнях. Проблема забезпечення високоякісним та безпечним харчуванням дітей у шкільних навчальних закладах залишається однією із актуальних. У дітей існують суттєві та справедливі претензії до асортименту і смакових якостей приготованих в шкільних їдальнях страв. Діти скаржаться, що у шкільних їдальнях готують несмачно і більшість із них відмовляються там харчуватися.

     За останні 30 років рецептури страв для шкільних їдалень не змінювались, що створює значні труднощі в організації харчування дітей. Це пов’язано з тим, що до цього часу при розробці картотеки страв для харчування дітей шкільного віку в організованих освітніх та оздоровчих закладах користуються збірником рецептур 30-річної давнини, а саме «Сборник рецептур блюд (технологических карт) для питания школьников» (Міністерство торгівлі УРСР. – К.: Техніка, 1990. – 407 с.). Наведені в Збірнику рецептури відповідають вимогам 1990 року. Однак за цей час багато що змінилося – від технології приготування страв до нових сучасних видів страв, нових видів інгредієнтів і навіть назв самих страв.

    Тому не викликає сумніву наскільки актуальною і важливою є поява нового «Збірника рецептур страв для харчування дітей шкільного віку в організованих освітніх та оздоровчих закладах». Автором цього Збірника є високо кваліфікований кухар – кулінарний експерт, випускник французької школи кулінарії Le Cordon Bleu та автор проекту «Нове шкільне харчування» – Євген Клопотенко. Ідею, яку автор поклав в основу проекту полягає в тому, «щоб діти на перервах не бігали у кіоск за чипсами і колою, а з задоволенням харчувались у шкільній їдальні». У новому Збірнику рецептур враховані сучасні вимого щодо здорового харчування. А саме, в стравах зменшено кількість солі та не використовуються продукти, що містять трансжири. До списку інгредієнтів додано сезонні овочі, які раніш не використовувались (наприклад гарбуз), та спеції із сушеної зелені та пряних трав, які не є алергенами. Також до Збірника рецептур додані страви, які містять рослинний білок, наприклад, фалафель з квасолі. Крім того, до рецептур введено ягідні соуси, які зроблять страви не тільки більш корисними, але й більш привабливими. Поява сучасного збірника рецептур спрямована на формування у школярів культури харчування, правильних харчових звичок, основ здорового харчування та здорового способу життя. І це серйозний крок на шляху до здоров’я майбутніх поколінь.

 

 

Зав. лабораторії профілактики

аліментарно залежних захворювань.

ДУ «Інститут громадського здоров’я

ім. О. М. Марзєєва НАМН України»,

доктор медичних наук, професор Марія Гуліч

ЗБІРНИК КЛОПОТЕНКА
 

ПРИМІРНЕ ЧОТИРИТИЖНЕВЕ СЕЗОННЕ МЕНЮ:






 

Організація харчування в умовах карантинних обмежень 
вересень, 2020 р.

bottom of page